Ana sayfa Genel Camilerde Mahya Geleneği

Camilerde Mahya Geleneği

1726
0
PAYLAŞ

 

Mahya ve Bayram Şenliği

Araştırmacı Mehmet Halit Bayrı ile Ord. Prof Süheyl ÜNVER’in belirttikleri gibi, ilk mahya Sultanahmet Cami’nin minareleri arasında kurulmuştur. Bu bilgiye Hafız Hüseyin Ayvansari’nin Hadikatül Cevami adlı eserinde kandil masraflarının Sultanahmet Cami vakfiyesinden karşılandığı ibaresinden ulaşabiliriz. Kocamustafapaşa’daki Sünbüllü Tekkesi Şeyhi Hasan Necmeddin Efendi, mevlit gecelerinde Koca Mustafa Paşa Cami’nin minaresinde kandil yaktırmaya başlamıştır. Bu gelenek padişah fermanı ile önce minarelere sonra minareler arasına şeklinde devam etmiştir.

Fatih Cami müezzini Hattat Kefeli Hafız Ahmet 1614 yılında işlediği çevreyi Padişah 1.Ahmed’e sunmuş, Padişah çevredeki hattın Ramazan gecelerinde minareler arasına kandillerle yazılmasını emreder. Böylece tarihin ilk minareler arası mahyası da yapılmış olur.

Mahyalarda genelde ”Ya Allah”, ”Ya Muhammed”, ”Ya Ramazan”, ”Bismillah”, ”Maşallah” ifadeleri yer almıştır. Bazı dönemlerde resimli mahyalar da yapılmıştır.Bu resimlerde gül, lale, köprü, top arabası, kuş, ay-yıldız hatta Kız Kulesi bulunuyordu. Milli Mücadele’nin ardından minarelerin arasına ”Yaşasın İstiklal” yazılmış, Atatürk İstanbul’a geldiğinde ”Yaşasın Gazi” mahyasıyla karşılanmıştır.

Kadir gecesi mahyayla  ”Ya Kuran, Ya Leyletül Kadir” yazılırdı. Yine Kadir Gecesinde, Ramazan ve Kurban Bayramlarında minarelere ‘kaftan giydirmek’* Osmanlı’nın son demlerine kadar yaşamıştır.

*kaftan giydirmek: Minareyi külahından şerefesine kandillerle donatmak anlamına gelir.

Kaynak: Jak DELEON, Anıtsal İstanbul

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here