PAYLAŞ

 

 

İstanbul Ansiklopedisi’nde Fatih Cami

Reşat Ekrem KOÇU, binbir zahmetle meydana getirdiği İstanbul Ansiklopedisinde, İstanbul camilerine de yer vermiştir. Ne yazık ki günümüzde eserin yeni basımına ulaşamıyoruz. Sadece internet ortamında PDF şeklinde bulunabiliyor.

KOÇU’nun eseri incelendiğinde camilerle ilgili çok ilginç ve özel bilgilere ulaşılabilir. Aşağıda okuyacağınız bilgiler İstanbul Ansiklopedisinden aynen alınmıştır:

Kadimden beri Fatih Sultan Mehmed Cami civarındaki mahallelerde Çingenelerin han ve bekar odalarında veya müstakil evlerde oturması yasaktı. Aşağıdaki satırlar 1762 tarihli bir fermandan alıntıdır:

‘’ Yeniçeri Ağası Mehmed Ağaya hüküm ki, ceddim Ebülfetih Sultan Mehmed Han Hazretlerinin cami şerifleri civarındaki mahallelerde kıbti taifesi oturmamıştır. 1750 yılından sonra bir şekilde yolunu bulup, Fatih’te Büyük Karaman ve Dülgerzade mahallerinde evler ve odalar tedarik ederek yerleşmişler. Çingeneler kadimden beri Edirnekapısı içindeki Kıbtıyan Mahallesinde(Sulukulede) otura gelmişlerdir. Emrediyorum, Büyük Karaman ve Dülgerzade mahallelerindeki Çingeneler evlerinden ve odalarından derhal çıkarılacak ve Edirnekağısı içinde kendi mahallelerine gönderilecektir.’’

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here