PAYLAŞ
Arap Cami

Sizlere: ‘’İstanbul’un ilk camisi hangisidir? ‘’ şeklinde bir soru gelse cevabınız muhtemelen- İstanbul’u fetheden Sultan II. Mehmed olduğu için- Fatih Cami olacaktır. Ancak yanıldınız, çünkü İstanbul’un ilk camisi Fatih Cami değil, Arap Cami’dir.
Arap Cami, Bizans’ı kuşatmaya gelen Emeviler tarafından yaptırılmıştır. O zamanki adıyla Constantinopole’yi fethetmeye gelen Müslüman Araplar , şehri kuşatmış ve şehrin tamamını ele geçiremese de Galata bölgesini fethedebilmiştir. Bizans İmparatoru Leon ile fetih için görevlendirilen komutan Abdülmelik arasında yapılan anlaşmaya göre San Domenice Kilisesi camiye çevrilmiştir. Cami yaklaşık yedi yıl ibadete açık kalmıştır. Bölgeye hakim olan Araplar, Şam’da isyan çıkması üzerine burayı terk etmiş, cami tekrar kiliseye çevrilmiştir. İstanbul fethedildikten sonra tekrar camiye çevrilmiş ve Fatih Vakfı’na bağışlanmıştır.
Peki ismi nereden geliyor? 15. Yy’daki Hristiyan zulmünden kaçan Endülüs Emevileri 1492’de İstanbul’ getirilmiş ve caminin çevresine yerleştirilmiştir. İspanya’dan gelen Emeviler’in çoğu Arap olduğu için camiye Arap Cami denilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here