PAYLAŞ

Türklerin İstanbul’da yaptırdığı ilk cami, Eyüb Sultan Camisidir. Fetihten sonra 1458-1459 yılları arasında yapılmıştır. Öncelikle Eyüb Sultan Hazretlerinin türbesi yapılmış, akabinde günümüzdekinden farklı olan bir cami inşa edilmiştir. Caminin mimari bilinmemektedir.

Eyüb Sultan Hz. Peygamber’in hadisinde yer alan: ‘’Kostantiniyye elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.”  Sözüne mazhar olma maksadıyla 669 yılında İstanbul’a gelmiş; ancak hastalanarak burada vefat etmiştir. Surların civarina defnedilmiştir. Bizanslılar kabri korumak için buraya türbe benzeri bir eser yaptırmış, 1204 Latin baskınıyla mezar yok edilmiştir. Fetih esnasında Akşemseddin, Eyüb-el Ensari’nin kabrini bulmuş ve buraya türbe yapılmıştır.

Cami zaman içerisinde çok kere tamir görmüştür. 1798’de tekrar tamir edilmek istense de lüzum üzerine temeline kadar yıktırılıp yeniden yapılmıştır. Cami 1800 yılında tamamlanıp ibadete açılmıştır. Günümüze gelene kadar birkaç restorasyon daha gören cami, özellikle Ramazan aylarında ziyaretçi akınına uğrayan kutsal bir mekandır.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here